Wspomnienia rekolekcyjne z Jamna

W dniach 18 – 23 lipca 2011r. w miejscowości Jamno k/Parchowa odbyły się Rekolekcje Formacyjne Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Gdańskiej. Medytacje, homilie, katechezy i konferencje były prowadzone przez ks. Piotra Libiszewskiego (DA) w temacie rekolekcji: Eucharystia źródłem i szczytem naszej modlitwy. Uczestnicy rekolekcji każdego dnia mieli możliwość uczestniczenia w Eucharystii, wysłuchaniu katechez. Był także czas na prywatną lekturę Pisma Św., adorację Najświętszego Sakramentu. Dzień rozpoczynała i kończyła modlitwa brewiarzowa. Milczenie podczas posiłków i w godzinach południowych pozwalały przeżyć rekolekcje w atmosferze słuchania Boga mówiącego do swojego Kościoła.
Tematem poszczególnych dni były:

  • Eucharystia i liturgia Kościoła
  • Obecność Jezusa we Mszy św.
  • Cele Eucharystii
  • Znaczenie znaków i gestów liturgicznych
  • Apostolstwo rozwinięciem Eucharystii
  • Służebne dzieła miłości.

    Czas pobytu na rekolekcjach był czasem całkowitego wyciszenia. Miejsce wybrane przez Pana na czas wzrastania było miejscem głębokiej kontemplacji nad wspaniałym dziełem Boga, które objawiło się we wszystkich cudach przyrody: w jej bogactwie,
    w cudzie stworzenia. Czas rekolekcji to również czas wejścia w siebie, w swoje wnętrze, a przede wszystkim zagłębienie się w treściach, które niesie Eucharystia. Większość uczestników to były osoby dojrzałe, ale temat rekolekcji wzbudził wśród nich ogromne zainteresowanie. Ks. Piotr przybliżał tajniki liturgii Kościoła w sposób bardzo prosty, zrozumiały, a jednocześnie odkrywał bogactwo modlitwy Mszą św,
    w której objawia się miłość Boga do człowieka i człowieka do Boga.
    Przeżywanie Eucharystii po kolejnych katechezach było pełniejsze i bardziej świadome. Liturgia to działanie człowieka w celu uwielbienia Boga, to nasze wołanie do Pana Boga. Kształtowała się ona przez wieki, zmieniała się i w dalszym ciągu się zmienia, bo my – ludzie się zmieniamy. I ten rys historyczny na rekolekcjach został zaznaczony.
    Ważnym też było zaangażowanie wszystkich uczestników w przygotowanie liturgii
    i adoracji. Wiele wątpliwości i pytań, które rodziły się w sercach rekolektantów, zostało wyjaśnionych, wiele niewłaściwych zachowań poprawionych. W sercach uczestników wzbudziła się większa odpowiedzialność za Kościół, a treści przekazane na tych ćwiczeniach duchowych pomogły wrócić do źródła naszej wiary. Pragnę zakończyć słowami łacińskiej sentencji:
    Lex credendi – lex vivendi. Lex credendi – lex orandi (Prawo wiary – prawem życia. Prawo wiary – prawem modlitwy)

    Gabriela Matofij

  • <<< powrót do wydarzeń >>>